Tűz – Szenesített rongy és a Tapló gomba mint éleszték
Szenesített rongy
A szenesített rongy elkészítése jóval egyszerűbb, emiatt népszerűbb éleszték is. Keressünk egy kisméretű ám jól zárható fém dobozt, jellemzően a különféle cukorkás dobozok szoktak beválni erre a célra. A tetejére fúrjunk egy pár milliméter átmérőjű lukat és készen is van a dobozunk, amiben elkészíthetjük a szenesített rongyunkat. Keressünk vékony pamut anyagot, amit csíkokra feldarabolva egymásra rétegezve bele tudunk rakni a dobozunkba. Ügyeljünk arra, hogy ne tömjük túl a dobozt, mert ilyen esetben kinyílhat. Nincs más dolgunk, mint az, hogy a tavaszi különszámban a faszén készítésnél már említett módon az égő tűzbe helyezzük a kis dobozunkat. A faszén készítéshez hasonlóan akkor vehető le a doboz, ha a gáztermelés megszűnt, de akkor sem nyitható ki, mert a rongyunk azonnal felizzik és elég. Várjuk, meg amíg kihűl, és máris használhatjuk!
Tapló gomba mint éleszték
Szikrapattintásos tűzgyújtáshoz kifejezetten ajánlott éleszték a megfelelően előkészített tapló. Kezdők számára az elkészítés időigényessége miatt helyette inkább a szenesített rongyot ajánljuk. A tapló elkészítésének a menete a következő: keressünk egy nagyméretű taplógombát, a külső palástszerű kemény fehér színű réteget késsel, illetve ha szükséges fűrésszel távolítsuk el. Ha ezzel készen vagyunk, szeleteljük fel a taplót ~ 1 cm vastagságú csíkokra.
Most jön a kellemetlenebb rész, lehetőleg ezt ne otthon a konyhában csináljuk! Egy nagyméretű lábosban forraljunk fel vizet, majd rakjunk bele pár marék hamut. Ebben a lúgos kémhatású forró vízben főzzük addig a taplót amíg a víz el nem párolog. Ez ~1- 2 óra alatt meg is van, közben iszonyatos gomba szag fog terjengeni. A maradék vizet öntsük le a taplóról, majd pedig egy kalapáccsal vagy a baltánk fokával kezdjük el kiverni belőle a maradék vizet egy fatuskón. Ezt valami kidobásra szánt ruhában tegyük, mert a lúgos víz minden felé fröcsögni fog. A tapló szeletek két részre fognak válni, egy vékony bőrszerűre és egy szivacsos állagúra. Nekünk a továbbiakban a vékonyabb, bőrszerű részére van szükségünk, a másikat nyugodtan kidobhatjuk. A megmaradt rész kiszárítás után lényegében használatra kész, tépjünk belőle kisméretű darabokat, bolyhosítsuk fel őket és máris használhatóak.
Mind a taplót, mind pedig a szenesített rongyot előszeretettel használjuk élesztéknek amikor kovakővel és egy acél darabbal gyújtunk tüzet.
Juhász Ákos és Heim Tankréd
Megjelent a Kaliber Különszám 2017 Ősz (31.) magazinban.